top of page

 

PROGRAM 2024

THINK BIG! #10

04  05  06  07  08  09  10  11  12  13

JULY

THINK

04

Thursday 4th July

 

10 am
HochX

0-6 | 40 min.

Takeshi Matsumoto /

Seven Circles (UK)
CLUB ORIGAMI

2 pm
Fat Cat / T29 dance space

Symposium

DANCE FROM THE VERY BEGINNING

3 pm
HochX

0-6 | 40 min.

Takeshi Matsumoto /

Seven Circles (UK)
CLUB ORIGAMI

05

Friday 5th July

10 am
HochX

0-6 | 40 min.

Takeshi Matsumoto /

Seven Circles (UK)
CLUB ORIGAMI

10 am
Schauburg 

8+ | 55 min.

Circumstances (BE)

EXIT

11 am
Münchner Kammerspiele / Werkraum

14+ | ca. 60 min.

Fang Yun Lo /

POLYMER DMT (D)

UNSOLVED

1.30 pm
Fat Cat / T29 dance space

Lectures

TAKING CARE

 

4.15 pm
Stage STADION DER TRÄUME

(as part of the symposium)

5+ | ca. 40 min.

Rotem Weissman (D)

PRISMA

6 pm
Schauburg

8+ | 55 min.

Circumstances (BE)

EXIT

06

Saturday 6th July
 

10 am
Muffatwerk

Patricia Carolin Mai (Hamburg)

COME AS YOU ARE –

INSIGHTS INTO COMMUNITY DANCE PROJECTS

Workshop

4 pm
Schauburg

8+ | 55 min.

Circumstances (BE)

EXIT

7.30 pm

Münchner Kammerspiele / Werkraum

14+ | ca. 60 min.

Fang Yun Lo /

POLYMER DMT (D)

UNSOLVED

07

Sunday 7th July

10 am
Muffatwerk Studio 1

Haymich Olivier (Namibia)

ON BODY RESILIENCE

Workshop

2 pm
Schauburg / Elisabethplatz

6+ | ca. 50 min.

Theater Marabu (D)

MASTER OF DESASTER

4 pm

Schauburg / Elisabethplatz

6+ | ca. 50 min.

Theater Marabu (D)

MASTER OF DESASTER

4 pm
HochX

3+ | ca. 40 min.

Ceren Oran & Moving Borders (D)

SPIEL IM SPIEL

08

Monday 8th July


 

9 am

Schauburg / Elisabethplatz

6+ | ca. 50 min.

Theater Marabu (D)

MASTER OF DESASTER

10 am

HochX

3+ | ca. 40 min.

Ceren Oran & Moving Borders (D)

SPIEL IM SPIEL

11 am

Schauburg / Elisabethplatz

6+ | ca. 50 min.

Theater Marabu (D)

MASTER OF DESASTER

7 pm
Muffathalle

5+ | ca. 50 min.

Jasmine Morand / 

Prototype Status (CH)

MIRKIDS

09

Tuesday 9th July


 

10 am

Muffathalle

5+ | ca. 50 min.

Jasmine Morand / 

Prototype Status (CH)

MIRKIDS

4 pm

Fat Cat / T29 dance space

Zinada (Jin Lee and Jihun Choi)

DANCE WORKSHOP FOR YOUNG PEOPLE

Workshop

10

Wednesday 10th July


 

10 am
schwere r
eiter

14+ | 60 min.

De Dansers (NL)

HUSH

3 pm

schwere reiter Theaterfoyer

Info day for teachers

ARTISTIC EDUCATION IN SCHOOLS

5 pm
schwere reiter / Studio

(for teachers as part of the info day)

5+ | ca. 40 min.

Rotem Weissman (D)

PRISMA

7 pm
Schauburg

12+ | ca. 60 min.

Ugo Dehaes (BE)

LIMP

11

Thursday 11th July


 

10 am
elementary school Max-Kolmsperger-Straße

(school performance)

5+ | ca. 40 min.

Rotem Weissman (D)

PRISMA

10 am
Schauburg / Elisabethplatz

(school performance)

6+ | ca. 50 min.

The100Hands (NL)

OUT OF THE BOX

11 am
Schauburg

12+ | ca. 60 min.

Ugo Dehaes (BE)

LIMP

5.30 pm
Marienplatz

ca. 40 min.

Paula Rosolen /

Haptic Hide (D)

BEAT BY BITS

7 pm
schwere r
eiter

14+ | 60 min.

De Dansers (NL)

HUSH

12

Friday 12th July


 

10 am
Schauburg / Elisabethplatz

6+ | ca. 50 min.

The100Hands (NL)

OUT OF THE BOX

11 am
Münchner Kammerspiele​

13+ | 60 min.

Reut Shemesh (D)

ESTHER

13

Saturday 13th July


 

11 am
Schauburg / Elisabethplatz

6+ | ca. 50 min.

The100Hands (NL)

OUT OF THE BOX

4 pm
Schauburg / Elisabethplatz

6+ | ca. 50 min.

The100Hands (NL)

OUT OF THE BOX

7.30 pm
Münchner Kammerspiele​

13+ | 60 min.

Reut Shemesh (D)

ESTHER
 

bottom of page